مدیر ستاد دیه آذربایجان شرقی با بیان این‌که با تلاش ستاددیه و خیرین، طی 8 ماهه سال‌جاری 281 زندانی جرایم غیرعمد از زندان‌های استان آزاد شدند، گفت: هفت نفر از این زندانیان، محکومان حوادث کارگاهی و تصادف، 183 نفر محکومان مالی و 91 نفر نیز محکومان مهریه و نفقه هستند.

رسول تقی پور با بیان این‌که دو نفر از این زندانیان خانم بوده و ۲۷۹ نفر نیز زندانی مرد هستند، اظهار کرد: مجموع کل بدهی زندانیان آزاد شده برابر با ۸۹ میلیارد تومان بوده که مبلغ ۳میلیارد و دویست میلیون تومان از کمک ویژه ستاد دیه برای آزادی این زندانیان فراهم شده است؛ ۲ میلیارد و یکصد میلیون تومان نیز از طریق تسهیلات و همچنین مبلغ ۲۰میلیارد تومان با پیگیری همکاران ستاد دیه و دعوت از شکات و مذاکره با آن‌ها، از طریق رضایت شاکیان پرونده تامین شده است.

تقی‌پور با بیان اینکه مبلغ ششصد میلیون تومان نیز توسط خانواده مددجویان برای آزادی این زندانیان فراهم شده است، متذکر شد: ۶۲ میلیارد تومان نیز در نتیجه تلاش‌های ستاد دیه به صدور دادنامه اعسار توسط مراجع قضایی تامین شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۴۸۷ زندانی جرائم غیرعمد واجد شرایط در زندان‌های استان حضور دارند که شش نفر آنان زندانی زن و ۴۸۱ نفر نیز زندانی مرد بوده و از این تعداد ۳۷۳ نفر محکومین مالی، ۱۰ نفر محکومین حوادث کارگاهی اعم از صنعتی و ساختمانی و قتل شبه عمد و تصادف رانندگی و همچنین ۱۰۴ نفر محکومین مهریه و نفقه هستند که در زندان‌های استان دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند.

وی افزود: از این تعداد ۲۴۱ نفر در زندان تبریز و ۱۰۱ نفر در زندان مراغه و بقیه مددجویان در سایر زندان‌های استان در حال سپری کردن دوران محکومیت خود هستند که با پرداخت بدهی، به کانون گرم خانواده خود باز می‌گردند.

تقی پور با اشاره به تبدیل شدن یک سنت حسنه در استان به یک فرهنگ ارزشمند، گفت: تاکنون، تعداد خانواده های متوفی که به سنت حسنه‌ی “اهدای هزینه ضیافت و احسان برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد” پیوسته اند، به ۲۳۵ خانواده رسیده است؛ طی دو سال اخیر نیز از محل این کمک ۱۴۲ زندانی جرایم غیرعمد از زندان‌های استان آزاد شده و به کانون گرم خانواده بازگشته‌اند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : روابط عمومی ستاد دیه آذربایجان شرقی