جشن گلریزان آزادسازی زندانیان ورزشکار و جوان جرائم غیرعمد استان آذربایجان شرقی با معاونان اداره کل ورزش و جوانان استان و مدیر ستاد دیه استان آذربایجان شرقی و مسئولین کشوری و لشکری روز دوشنبه 19 خردادماه در زورخانه حضرت علی بن ابی طالب(ع) تبریز برگزار شد.
تقی پور مدیر ستاد دیه استان آذربایجان شرقی گفت: زندانیان غیرعمدصرفا بخاطر شرایط اقتصادی جامعه و بروز بدهی مالی روانه زندان شده اند.
مدیر ستاد دیه استان گفت: از اداره کل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی، هیأتهای ورزشی و ورزشکاران قدردانی می کنم که این حرکت فرهنگی و مبتنی بر فرهنگ پهلوانی برای اولین بار است که در کشور برگزار می شود و امیدوارم الگوی خوبی برای سایر استانها در امر آزادسازی زندانیان باشیم.
او افزود: به برکت وجود خیرین کمترین تعداد زندانیان جرائم غیرعمد را در استان داریم و براساس گفته مدیر ستاد دیه استان، امسال با کمک خیرین از قبال جمع آوری کمک های نقدی در جمع سه استان برتر کشور هستیم
تقی پور همچنین گفت: ۴۱۹ نفر زندانی جرائم غیرعمد که در مجموع بدهی ۱۴۰ میلیارد تومانی دارند در زندانهای سراسر استان داریم که با جمع آوری مبلغ ۱۰ میلیارد تومان می توان بخش اعظمی از آنان را ازاد کرد و مابقی با درخواست اعسار و نظر موافق مقام محترم قضایی به صورت تقسیط و بعد از ازادی شان بازپرداخت می نمایند.
ابراهیم فیروزی معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی با اشاره به فلسفه نامگذاری روز ۱۷ شوال به مناسبت روز فرهنگ پهلوانی گفت: حضرت علی (ع) در مواجهه با عمر بن عبدود و پس از مبارزه با وی، با منشی پهلوانی توانست خشم خود را مدیریت کند و بر همه ما که خود را پیرو آن امام همام می دانیم واجب است که در این مسیر زیبا و الهی گام برداریم.
او ادامه داد: ورزش های پهلوانی و زورخانه ای قدمت زیادی در کشور ما دارد و نام آوران و بزرگان ورزش کشور و حتی شهدای جنگ تحمیلی و مدافع حرم نیز در مکتب این ورزش تعلیم دیده اند.
فیروزی افزود: ورزش پهلوانی و زورخانه ای در منظر مقام معظم رهبری نیز جایگاه ویژه ای دارد به طوری که فرموده اند «ورزش باستانی زیبا و هنری است و این ورزش را ترویج کنید» و اداره کل ورزش و جوانان جهت ترویج این فرهنگ و این ورزش تصمیم دارد با مشارکت شهرداری در پارکهای استان به صورت نمادین به اجرای برنامه بپردازند تا مردم با این ورزش اشنا شوند.
معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان اشاره ای هم به حضور قهرمانان ورزش استان در روزهای کرونا کرده و گفت: در این ایام که معیشت برخی از خانواده ها تحت الشعاع بود ورزشکاران استان با نشان دادن مرام و منش پهلوانی به حق توانستند در راستای ترویج این فرهنگ گامهای موثر و زیبایی بردارند و با جمع آوری و توزیع بسته های معیشتی یاریگر هم وطنان خویش باشند.
او اظهار داشت: اقدام به آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد در حوزه ورزش و جوانان آبرومند استان کاری بسیار پسندیده است که با همت اداره کل ورزش و جوانان استان توانستیم جشن گلریزانی به این منظور برگزار کنیم و جا دارد از همکاری هیأت ورزش پهلوانی و زورخانه ای، بسیج ورزشکاران، سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری کلانشهر تبریز و مخصوصاً ستاد دیه استان قدردانی ویژه ای کنم.
سرهنگ عباسی جانشین ستاد اقشار بسیج سپاه عاشورای استان آذربایجان شرقی گفت: آفرینش به تمام مظاهر، مظهر تجلی هنر پروردگار احدیت و والاترین آن در خلق انسان است تا جایی که خداوند تبارک و تعالی در این آفرینش به خود تبریک گفت و این انسان، تجلی هنر است و هنر یعنی دمیدن روح تعهد در جامعه.
او افزود: تمام ورزشکاران دارای روح پهلوانی هستند و این روحیه ماندگار است همانند جهان پهلوان تختی و تمام این حرکتهای والا و انسان دوستانه ناشی از همان تعهد و هنر بی مثالی است که در ورزشکاران عزیزمان وجود دارد.