محمد حسین فرهنگی عضو هیئت رئیسه و نماینده مردم تبریز آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ضمن بازدید محل ستاد دیه از فرآیند آزادسازی زندانیان غیرعمد و محکومین مالی مطلع گردیده و از اقدامات این ستاد در جهت آزادی زندانیان غیرعمد تمجید کرد .

مدیر ستاد دیه آذربایجان شرقی ضمن تقدیر و تشکر از حضور دکتر فرهنگی در ستاد دیه آذربایجان شرقی به مشروح عملکرد این ستاد پرداخت و گفت سال گذشته بیش از ۴۲۲ نفر از زندانیان غیرعمد و محکومین مالی با کمک خیرین و ستاد دیه از زندانهای استان آزاد و به کانون گرم خانواده خود بازگشتند.

وی گفت در سال گذشته میانگین بدهی هر تعدادی از زندانیان غیرعمد و محکومین مالی ۱۱ میلیون تومان بوده و مجموع بدهی ۴۲۲ زندانی آزاد شده بالغ بر ۱۳۰ میلیارد تومان بود که بالغ بر پنج میلیارد تومان کمک ویژه پرداخت شده و با مشاوره مددکاران ستاد دیه و ارائه دادخواست اعسار به تقسیط به مراجع قضایی بیش از ۹۱ میلیارد تومان اعسار مددجویان مورد پذیرش مراجع قضایی قرار گرفته و بیش از ۲۴ میلیارد تومان با برگزاری جلسات صلح و سازش توسط شاکیان پرونده ها تامین شده است.

رسول تقی پور با اشاره به سنت حسنه اهدای هزینه ضیافت و احسان مرحومین جهت آزادسازی زندانیان غیرعمد و محکومین مالی گفت : تعداد ۴۰۳ خانواده به این سنت پیوسته اند و بخشی از بدهی بیش از ۳۰۰ زندانی غیر عمد را فراهم نمودند.

وی گفت در این راستا با برگزاری چندین جلسه با روحانیت معزز، هیئت امنای مساجد، مادحین مراسمات و همچنین امام جمعه محترم تبریز در خطبه های نماز جمعه برای دو باره متوالی به این امر خداپسندانه اشاره نموده‌اند.

وی افزود :باستناد ماده ۱۷۲ قانون مالیاتهای مستقیم ۱۰۰% وجوه اهدائی خیّرین به ستاد دیه بعنوان هزینه های مورد تأیید اداره امور مالیاتی منظور و از درآمد مشمول مالیات مؤدی کسر خواهد گردید.

وی خاطرنشان کرد در حال حاضر ۴۰۴زندانی جرایم غیرعمد در زندانهای استان در دوران محکومیت خود را سپری می کنند و برای آزادی این تعداد زندانی بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان نیاز است .
وی گفت تا به امروز ۴۴ نفر از زندانیان غیرعمد از ابتدای سال ۹۹ از زندانهای استان آزاد شدند که میانگین کمک برای آزادی این تعداد بیش از ۱۹ میلیون تومان بود.

تقی پور با اشاره به زندانیان زن گفت ۷ زندانی غیر عمد در زندان های استان داریم که تمامی این ها با اصرار همسر دسته چک تهیه نموده و پشت امضا کرده اند و آن را به همسر داده اند ودر نهایت بخاطر عدم تسویه چک توسط همسر روانی زندان گردیده‌اند.

وی در پایان از شهید صنعت و بزرگ خیر استان مرحوم مهندس مقیمی است یاد کرد و گفت به یکی از بزرگترین خیرین ایستادگی استان بودند و ایشان تاکید داشتند خیری تنها به پرداخت پول نیست بلکه می‌تواند با تبلیغ این امر خداپسندانه نیز یک شخص خود را خیر بداند.

مدیر کل زندانهای استان و دبیر هیئت امنای ستاد دیه آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به زندان تبریز وپروژه‌های عمرانی مربوط به این زندان از تلاشی تمام مسئولین برای انتقال این زندان خبر داد.

حسن محمدیاری با گزارشی از تحلیل جمعیت کیفری و آماری از زندان تبریز و زندانهای استان جایگاه زندانهای استان را در موضوع جمعیت کیفری در رتبه ۳۰ دانسته و گفت امسال به خاطر کرونا بیش از ۵۴ درصد از زندانیان به مرخصی رفته اند.

وی در خصوص فراهم نمودن امکانات و تسهیل شرایط شغلی کارمندان سازمان زندانها با اشاره به موضوع تسریع افزایش حقوق کارکنان سازمان زندانها خواستار عنایت مصاعف نمایندگان مجلس در این خصوص شد.

دکترمحمدحسین فرهنگی نیز با تقدیر و تشکر از عملکرد ستاد دیه استان آذربایجان شرقی و از اینکه اینقدر ستاد دیه در امور خیر به خصوص در مورد آزادسازی زندانیان غیرعمد و محکومین مالی فعال است خشنود هستم و از طرف خودم و ملت آذربایجان از همه تلاش‌های شما تقدیر و تشکر می کنم.

  • نویسنده : فرزاد آقایی
  • منبع خبر : روابط عمومی ستاد دیه استان آذربایجان شرقی