مدیر ستاد دیه آذربایجان شرقی از اجرای طرح «هر هیئت، آزادی یک زندانی» توسط هیئت‌های عزاداری حسینی در قالب کمک مومنانه در استان خبر داد و گفت: این طرح امسال بخاطر شیوع ویروس کرونا با پیشنهاد ستاد دیه برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد در استان اجرا می‌شود.

خانواده زندانیان یکی از اقشار آسیب‌پذیر در حوزه‌های مختلف هستند که این روزها ویروس کرونا زندگی را بر آنها دشوارتر کرده است.

معیشت بسیاری از خانواده‌های زندانی بسته به یارانه است اما مسلم این مبالغ کفاف زندگی چند نفره آن هم با خانه مستاجری را نمی‌دهد.

اغلب موارد زنان به عنوان سرپرست خانوار در مدت حبس شوهر به کار در خارج از خانه می‌پردازند آن هم اگر کاری با توجه به موقعیت اجتماعی به وجود آمده محقق شود.

پرستاری از کودکان و سالمندان، کار در تالارها، آشپزی در رستوران‌ها و کارهای خدماتی از مهمترین کارهایی بوده که زنان خانواده در منازل یا شرکت‌های خدماتی ارائه می‌دادند اما این روزها کمتر کسی تمایل دارد کسی غیر از اعضای خانواده پا به فرش خانه بگذارد در نتیجه زندگی بر این خانواده‌ها بسیار سخت شده است.

رسول تقی‌پور مدیر ستاد دیه آذربایجان شرقی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز، در خصوص این طرح، اظهار کرد: سال گذشته با کمک هیئت های حسینی بیش از ۳۵ نفر از زندانیان غیرعمد از زندانهای استان آزاد شدند و سال گذشته هیئت موکب «ولیه الله تبریز »  آزادی ۷۲ زندانی را به نیت شهدای کربلا تقبل کرده و تا کنون نیز مقدمات آزادی ۳۰ زندانی جرایم غیرعمد را فراهم کرده‌ است.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که که صاحبان هیئت‌ها دارای شخصیت کاریزماتیک بوده و از آنجایی که امسال با وجود ویروس فرصت مناسبی برای کمک برای آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد فراهم می‌شود.

 مدیر ستاد دیه آذربایجان شرقی با بیان این‌که تاکنون هیئت‌های حسینی زیادی اعلام آمادگی کرده‌اند تا بخشی از هزینه‌های احسان هیئت‌ها‌ و مردم را در راستای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد اختصاص دهند، گفت: هر هیئت در ایام ماه محرم، آزادی یک زندانی را تقبل می‌کند.

تقی پور با اشاره به آزادی ۱۰۷ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد از ابتدای سال جاری در استان، گفت: کل مبلغ بدهی زندانیان آزاده شده برابر با ۳۸ میلیارد بود که ۲۵ میلیارد تومان آن از طریق پذیرش اعسار(تقسیط) از سوی مراجع قضایی، ۷ میلیارد تومان توسط بخشش شاکیان، حدود ۲ میلیاردو ششصد میلیون تومان نیز از طریق کمک ویژه یا همان کمک بلاعوض و مابقی نیز با پرداخت تسهیلات فراهم شده است‌.

تقی پور زندانیان جرائم غیرعمد استان را ۳۸۵ نفر زندانی عنوان کرد و گفت: مجموع مبلغ بدهی این زندانیان، ۱۵۰ میلیارد تومان است در صورتی که بتوانیم ۱۲ میلیارد تومان تامین کنیم مابقی آن را نیز میتوانیم از طریق اعسار به تقسیط ، گذشت رضایتمندانه‌ی شکات و تسهیلات تامین کنیم،که زمینه‌ی آزادی این زندانیان فراهم خواهد شد.

مدیر ستاد دیه آذربایجان شرقی بیان کرد: خیرین عزیز می‌توانند کمک‌های خود را جهت آزادی زندانیان جرائم غیرعمد به شماره حساب‌های ستاد دیه بانک سپه ۸۸۰۰۸۱، بانک تجارت ۱۰۰۱۰۰ و شماره کارت بانک ملی ۶۰۳۷۹۹۱۸۹۹۵۱۰۹۵۶ واریز کنند.

انتهای پیام/