با حضور رییس سازمان زندان‌ها و مدیرعامل ستاد دیه کشور، ساختمان جدید ستاد دیه آذربایجان شرقی افتتاح شده و این مجموعه پس از 14 سال فعالیت در ساختمان استیجاری، با کمک شهرداری و جمعی از خیران در ساختمان جدید مستقر شد.

 

رئیس سازمان زندان‌های کشور در این مراسم، ضمن قدردانی از تلاش‌های ستاد دیه و جهت داشتن ساختمان ثابت برای انجام فعالیت‌ها، اظهار کرد: سنت حسنه‌ای که در آذربایجان شرقی شکل گرفته و خانواده‌ها متوفی بخشی از هزینه ضیافت را در آزادی زندانیان جرایم غیرعمد هزینه می‌کنند، قدم بسیار مبارک و مثبتی است و امیدواریم این فرهنگ به سایر شهرها نیز تسری یابد.

اصغر جهانگیر با تاکید بر اهمیت حمایت از خانواده‌های زندانیان، بیان کرد: کمک به زندانیان جرایم غیرعمد نیز صرف کمک به آزادی یک زندانی نیست، بلکه اقدامی چند وجهی است و تاثیرات مثبتی بر خانواده زندانی، خانواده شاکی، دولت و… خواهد گذاشت.

وی با تاکید بر این‌که فعالیت‌های انجام شده در ستاد دیه، در جامعه تاثیرات مثبت بسیاری داشته و ارزش آفرینی می‌کند، گفت: در این رابطه باید “تبلیغات و رسانه” مورد توجه بیشتری قرار گیرد، چراکه هر زمان افکارعمومی را متوجه ارزش‌ها کرده‌ایم بسیاری از مشکلات حل شده است.

وی با اشاره به این‌که نیازی نیست که برخی از زندانیان قبل از زمان محاکمه در زندان باشند، افزود: طرحی را پیش بینی کرده‌ و در حال مطالعه استان پایلوت هستیم تا مکان‌هایی را درنظر بگیریم که چنین افرادی تا قبل از زمان محاکمه وارد زندان نشوند، چراکه برخی از این افراد به دلیل نداشتن وثیقه یا کفیل به زندان می‌روند.

رئیس سازمان زندان‌های کشور با اشاره به آسیب‌های موجود در این رابطه، گفت: در تلاشیم تا چنین افرادی که جرمشان نیز اثبات نشده وارد چرخه زندان نشوند.

وی با تاکید بر این‌که اگر بخواهیم آسیب‌ها را کاهش دهیم، باید خدمات را توسعه دهیم، افزود: باید با فرهنگ سازی و فعالیت‌های اقتصادی در رابطه با پیشگیری از وقوع جرم تلاش کنیم.

وی با تاکید بر این‌که ۶۲ درصد زندانیان کشور متاهل هستند، گفت: این زندانیان خانواده داشته و آسیب‌های بسیاری خانواده این زندانیان را تهدید می‌کند، از این رو باید به خانواده این زندانیان توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

سید اسدالله جولایی، مدیرعامل ستاد دیه کشور نیز در این مراسم بیان کرد: از قدم‌های مبارکی که در این استان برداشته می‌شود بسیار خرسندیم و امروز نیز خداوند را شاکریم که ستاد دیه استان آذربایجان شرقی جهت فعالیت‌ها و خدمت‌رسانی‌ها خود صاحب مکانی ثابت شده و دیگر دغدغه‌ای در این رابطه ندارد.

مدیر ستاد دیه آذربایجان شرقی نیز در این جلسه به سنت حسنه‌ای که در آذربایجان شرقی رواج یافته، اشاره کرد و گفت: برخی از خانواده‌های متوفی هزینه‌های ضیافت را صرف امور خیریه و آزادی زندانیان جرایم غیرعمد می‌کنند که گام بسیار موثری است.

رسول تقی‌پور در این خصوص افزود: تاکنون از محل کمک‌های ۲۲۳ خانواده متوفی، ۱۳۵ زندانی جرایم غیرعمد از زندان آزاد شده‌ و به آغوش گرم خانواده بازگشته‌اند.

وی افزود : در ۷ ماهه نخست امسال ۲۶۲نفر از زندانیان جرائم غیرعمد و محکومین مالی زندانهای استان آزاد شده اند .

طی مراسمی با حضور رئیس سازمان زندان‌ها، سه خانواده آذربایجانی با عنایت به حفظ قرآن توسط زندانیان، از حق خود گذشتند.

🌐 www.Tabrizipro.ir
☎️ ۰۴۱۳۳۲۸۸۴۲۸
🆔 @tabrizipro
📭بلوارگلکار-خیابان ترافیک-خیابان نصر-جنب ایستگاه شماره ۱۸آتش نشانی