میراصغر استاد جوشکاری  که درمحل کار مشغول لوله کشی گاز بود  برای بنزین زدن به ماشین عازم پمپ بنزین می شود و در این میان شاگرد وی برای نصب بست لوله گاز به بالای نرده بان رفته  و از بالای نرده بان سقوط می کند و استاد جوشکار بخاطر اتهام ایراد صدمه بدنی غیر عمد […]

میراصغر استاد جوشکاری  که درمحل کار مشغول لوله کشی گاز بود  برای بنزین زدن به ماشین عازم پمپ بنزین می شود و در این میان شاگرد وی برای نصب بست لوله گاز به بالای نرده بان رفته  و از بالای نرده بان سقوط می کند و استاد جوشکار بخاطر اتهام ایراد صدمه بدنی غیر عمد بر اثر حوادث کار اکنون پشت میله‌های زندان روزهای جوانی خود را سپری می‌کند.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه استان آذربایجان شرقی، اصغر ۲۸ ساله که از دوران نوجوانی مشغول جوشکاری لوله گاز بود در روز حادثه برای بنزین زدن به موتور سیکلت خود به پمپ بنزین می رود و شاگرد وی جهت نصب بست لوله گاز به بالای نرده بان رفته و بخاطر عدم تعادل در بالای نرده بان سقوط کرده و از ناحیه لگن دچار شکستگی می شود .

شب قبل از حادثه کارگر وی از قضا همسایه هم هستند با به مراجعه به منزل استاد از وی درخواست کار می کند که وی بخاطر همسایه بودن و چند سالی هست که وی را به شاگری می برد درخواست وی را قبول کرده و با او صبح فردا به سر کار می روند .

حوالی ظهر مددجو به پمپ بنزین رفته و شاگرد وی برای نصب بست لوله گاز در قسمت خارجی ساختمان در ارتفاع ۵/۳ متری از کف ساختمان و ارتفاع ۵/۵ متری از گودال کنار ساختمان اقدام به استفاده از یک عدد نردبان فلزی می نماید . وی پایه نردبان را بر روی دیوار کاه گلی به ارتفاع حدود ۲ متری گذاشته و انتهای نردبان را به ضلع شرقی ساختمان تیکه می دهد  که در هنگام کار بر روی نردبان ناگهان پایه نردبان از جای خود لغزیده و کارگر مصدوم تعادل خود را از دست داده و ارتفاع حدود ۵/۵ متری سقوط می کند .

با توجه به درخواست خسارت از سوی شاگرد مصدوم شده، آن طور که کارشناسی انجام شده بر روی این حادثه نشان می دهد، با توجه به مفهوم ماده ۹۱ قانون کار ، کارفرمایان و مسئولان کلیه واحد های موضوع ماده ۸۵ این قانون مکلفند بر اساس مصوبات شورای عالی حفاظت فنی برای تامین حفاظت و سلامت و بهداشت کارگران محیط کار ، وسایل و امکانات لازم را تهیه و

در اختیار آنان قرار داده و چگونگی کاربرد وسایل فوق الذکر به آنان بیاموزند و در خصوص رعایت مقررات حفاظتی و بهداشتی نظارت نماید .محصول کارگاه بایستی به صورتی چیده شود که خطر سقوط و بروز سوانح وجود نداشته باشد و طبق ماده ۳۲ آئین نامه اینی کار در ارتفاع طبق ماده ۲۸ پایه های نردبان باید بر روی سطح هموار و همتراز که مقاوم و غیرلغزنده باشد قرار گیرد .

طبق نظر دادگاه، این مددجوی جوان از آذر ماه به علت عجز در پرداخت دیه ناشی از تسبیب در ایراد صدمه بندی غیرعمدی بر اثر حوادث کار در یکی از زندان‌های استان آذربایجان شرقی تحمل حبس می‌کند. تاکنون از کل دیه ۳۳ میلیون این مددجو تنها ۳ میلیون را پرداخت کرده است و هیچ پس انداز یا اموال منقول یا غیرمنقولی برای پرداخت مابقی دیه خود ندارد و از طرفی بخاطر بیکاری پدر و نبود هیچ گونه سابقه بیمه ای خانواده وی به سختی امرار معاش می کنند .

نیکوکارانی که برای کمک به این مددجوی نیازمند تمایل دارند، می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب‌های ستاد دیه استان به شماره ۱۰۰۱۰۰ بانک تجارت، ۲۱۲۱۲۱۱۶۸۸ بانک ملت، یا ۰۱۰۶۲۶۰۵۹۷۰۰۷ بانک ملی واریز کرده و برای اختصاص مبلغ پرداختی برای این مددجو، فیش‌ پرداختی را با تحریر موضوع کمک انجام‌شده به شماره ۰۴۱۳۶۵۸۱۳۵۴دورنگار کنند و همچنین می‌توانند کمک‌های خود را از طریق سامانه پرداخت آنلاین سایت و یا سامانه الکترونیکی به شماره #۷۷۷۷۰۴۱*۷۸۰*از طریق تلفن همراه پرداخت کنند .

شایان ذکر است، روابط عمومی ستاد دیه استان از طریق شماره تلفن تماس ۰۴۱۳۶۵۵۴۱۶۱ پاسخگوی سؤالات شما در این زمینه است.