همزمان با روز مهندس “مراسم جشن گلریزان” جهت کمک به مهندسان زندانی جرایم غیرعمد به میزبانی “مجمع مهندسان جوان” شنبه چهارم اسفند ماه در سالن همایش‌های اداره کل فنی و حرفه‌ای آذربایجان‌شرقی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه آذربایجان‌شرقی، جشن گلریزان آزادی مهندسان جرائم غیر عمد برای دومین بار در حوزه مهندسی کشور در شهر اولین‌ها با همکاری مجمع مهندسان جوان استان و اداره کل فنی و حرفه‌ای، اداره کل راه و شهرسازی و ورزش و جوانان استان در تبریز برگزار شد.

 

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی مراسم روز مهندس را یک دورهمیِ اهالی علم کشور دانست و گفت: در حوزه فناوری و تکنولوژی متاسفانه علیرغم اجرای کارهای بزرگ در کشور، هنوز انتظارات این حوزه برآورده نشده است زیرا به حد کافی به تولید مقاله می‌پردازیم اما در تولید علم به شدت با مشکل مواجه هستیم.
رحمتی افزود: در حوزه معماری نیز چنین مشکلاتی را داریم، به طوری که چندین سال است دیوار روی دیوار می‌گذاریم اما علیرغم پیشرفت های جهانی، هنوز از کناف استفاده می کنیم!
وی ادامه داد: متاسفانه نظارت مهندسان از حال و روز خوبی برخوردار نیست، زیرا تخلفی که همه در آن ذی نفع هستند هیچ وقت اصلاح پذیر نمی شود به طوری که ۶ هزار هکتار از اراضی شهر تبریز که در چند سال گذشته تعریف شده بود در طرح جامع فعلی وجود ندارد.

رحمتی با ذکر این نکته که در چند سال اخیر هنوز هم تخلفات قابل توجهی به چشم می خورد اضافه کرد: در بحث مناسب سازی شهری، شهرداری تبریز را منوط به این کرده ایم که مناسب سازی ساختمان ها را نیز در نظر بگیرند، لذا باید در امر ساختمان سازی به طراحی شهری توجه ویژه ای گردد.

تبریز تاکنون در چنین وضعیت مثبت مسئولانه قرار نداشته است

شهرساز نمونه ایران نیز در این مراسم گفت: در دهه ۶۰ نقشه طرح جامع تبریز در دست تهیه بود، وقتی در آن سالها با مشاورین آن صحبت می‌کردیم گفتند که طرح آن را از تهران به ما واگذار کرده اند و با کمال تعجب مشاهده کردیم که نقشه ای که تهیه کرده اند مربوط به ۱۵ سال قبل بود!
حسین زاده دلیر ادامه داد: متاسفانه در آن سالها به این نتیجه رسیدیم که طرح مربوطه از پایتخت به شهرمان تحمیل شده است لذا نتیجه اش این می شود که هست!
وی با اشاره به اینکه تبریز تاکنون در چنین مقطع زمانی فوق العاده قرار نگرفته است افزود: خوشبختانه حضور شهردار باعلم تبریز، استاندار و مدیرکل مسکن و شهرسازی متخصص و سایر مسئولان که همگی از بطن این شهر هستند شرایط بی نظیری را در راستای توسعه شهری به وجود آورده است لذا اگر در این دوره نتوانیم کاری را انجام دهیم به طور قطع در ادوار دیگر نخواهیم توانست.
حسین زاده اضافه کرد: ما در تبریز ۵۰۰ هزار نفر حاشیه نشین داریم و این شهر نباید عنوان ششمین شهر ایران را کسب نماید بلکه همواره در رده اول یا دوم بوده است و این روال باید اصلاح گردد.

مدیر ستاد دیه استان نیز ضمن قدردانی از این حرکت مجمع مهندسان جوان از کمک ۱۵ میلیون تومانی مهندسان خیر خبر داد و گفت: در حال‌حاضر در استان دو زندانی مهندس جرایم غیرعمد داریم که با کمک مهندسان خیر مقدمات آزادی یکی از زندانیان جرائم غیرعمد مهندس که در زندان شهرستان سراب است، فراهم شد.

رسول تقی‌پور خاطرنشان کرد: غالبا در روز مهندس به مهندسان هدیه داده می‌شود، اما در این مراسم، مهندسان خیر بودند که با استقبال پرشور از جشن گلریزان به همنوعان خود در زندان‌ها که به علت جرائم غیرعمد پشت میله‌های زندان بودند، کمک کردند.

وی از آزادی ۳۳۴ زندانی جرائم غیرعمد در ۱۱ ماهه امسال خبر داد و افزود: اکنون ۵۲۰ زندانی جرائم غیرعمد در زندانهای استان دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند که مبلغ بدهی این تعداد در مجموع ۵۱ میلیارد تومان عنوان است که صرفا با مبلغ هفت میلیارد تومان، این زندانیان از طریق “حکم اعسار به تقسیط، گذشت از شکات و تسهیلات” می‌توانند از زندان‌های استان آزاد شوند.