مدیر ستاد دیه آذربایجان شرقی گفت: در ۲ سال گذشته ۲۱۵ زندانی جرایم غیرعمد استان از محل کمک‌ خانواده‌های متوفی آزاد شده اند.

سنت حسنه اختصاص هزینه ضیافت احسان متوفیان برای آزادی زندانیان برای اولین بار در کشور در تبریز به راه افتاده و مختص این شهر است.

وی ادامه داد: تاکنون ۳۰۴ خانواده متوفی با مراجعه به ستاد دیه استان بخشی از هزینه‌های ضیافت و تاج گل را جهت آزادی زندانیان جرایم غیر عمد استان اهدا کرده‌اند.

تقی پور گفت: هم اکنون، ۴۸۵ زندانی جرایم غیرعمد در زندان‌های استان چشم انتظار کمک‌های خیران هستند، که مبلغ کل بدهی این زندانیان ۱۶۸ میلیارد تومان است.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که ۱۰ میلیارد تومان از سوی خیران کمک شود، باقی مبلغ را نیز از طریق تقاضای اعسار به تقسیط، گذشت رضایتمندانه شاکیان، آورده خانواده‌های زندانیان و همچنین پرداخت تسهیلات با کارمزد چهار درصد تامین کرده و زمینه آزدی این زندانیان فراهم می شود.

مدیر ستاد دیه آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه هفت نفر از این زندانیان، خانم هستند، اظهار کرد: این بانوان نیز بطور ناخواسته و با درخواست همسران خود، اقدام به صدور یا پشت نویسی چک کرده و در نهایت نیز راهی زندان شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۴۴۰ زندانی جرایم غیرعمد به کمک خیران استان به آغوش خانواده خود بازگشتند، افزود: در سال جاری تا به امروز ۳۹۴ نفر آزاد شده اند که تلاش می کنیم تا آغاز سال نو این تعداد از میزان سال گذشته بیشتر شود.

تقی پور خاطرنشان کرد: هر سال در آستانه سال نو خیران استان بیش از هر زمان دیگری در ستاد دیه حاضر شده و به آزادی زندانیان استان کمک می کنند.