مهريه موضوع پيچيده و وحشتناكي نيست، يك سنت حسنه و هديه اي كه مرد به زن مي دهد اما گاهي اين هديه خيلي بزرگتر از توان مالي مرد است و گاهی اینقدر عجیب و مبهوت‌کننده که ذهن آدمی از مواجهه با آن هنگ می کند.

واقعیت موجود در جامعه نشان می دهد که ۵۰ درصد افراد جامعه مهریه را بالا تعیین می کنند، در حالی که باید به گونه ای تعیین شود که مرد به راحتی بتواند آن را بپردازد، زیرا مهریه عند المطالبه است، یعنی هرگاه زن اراده کند باید مرد آن را بپردازد.به نظر می رسد برای آنکه مهریه ارزش و جایگاه خود را در بین خانواده ها و زوج های جوان پیدا کند. اصلاح نگاه به مهریه با کار فرهنگی و آموزشی بلند مدت و هدفدار ضروری است و در مقابله با مهریه های فانتزی نیز تنها راهکار جدی عدم ثبت از سوی سردفتران است.

در غیر این صورت شاهد در معرض خطر قرار گرفتن بنیان خانواده خواهیم بود. نهادی که همواره دولتها برای استحکام آن، که مهم ترین رکن جامعه است، تلاش می کنند و بیشتر اهداف بلند مدت خود را بر کانون خانواده محوری و خانواده مداری بنا می کنند.

مدیر ستاد دیه آذربایجان‌شرقی تعداد زندانیان حال حاضر استان از بابت مهریه را ۱۲۴ نفر اعلام و اظهار کرد: خانواده‌ها باید فرهنگ و دیدگاه خود را در امر ازدواج فرزندان‌شان تغییر دهند و با عبارت  «مهریه را کی داده و کی گرفته است» یک عمر جوان خود را بدبخت کنند.

تقی پور افزود: جوانان و خانواده‌ها باید با نگاه به توان مالی و جیب خود مهریه در نظر بگیرند چرا که مهریه عندالمطالبه است و هر زمان زوجه اراده کند می‌تواند دریافت کند.

مدیر ستاد دیه استان با تاکید به پرهیز از چشم و هم چشمی در موضوع مهریه ابراز کرد: متاسفانه گاها مهریه به عنوان عامل فخر و یا خودنمایی خانواده‌ها قرار گرفته است و این موضوع انتخاب و تصمیم آگاهانه از روی تعقل را با مشکل روبه رو می‌کند.

خبرگزاری فارس/ گزارش از کتایون حمیدی